Історія повітроплавання

Від пристрасті до науки

Історія польотів на повітряних кулях почалася в середині 18 століття. Витоки великого відкриття звернені до відомої в той час сім’ї П’єра Монгольф’є, у володінні якого перебувала паперова фабрика. Син П’єра – Жозеф Монгольф’є відрізнявся неймовірною цікавістю, спостережливістю, тягою до знань і наполегливістю. Будучи дитиною, хлопчика залучали природні науки, зокрема хімія та хімічні явища. В юнацькі роки Жозеф занурився в хімію і фізику, пристрастився до лабораторних досліджень, але на вимогу батька змушений був повернутися в Париж.

Незважаючи на необхідність весь час допомагати батькові на фабриці, Жозефу хотілося проявляти свій вчений талант. Спроби поліпшити якість паперу, внести нововведення в технологічний процес започаткували нові експерименти, в яких взяв участь не менш талановитий винахідник – молодший брат Етьєн. Спільні праці братів незабаром привели до унікального відкриття, а самі вони стали відомими, як ті, хто винайшов повітряну кулю.

Історія створення повітряної кулі

У 1782 році брати Жан-Ет’єнн і Жозеф-Мішель Монгольф’є, які захоплювались питаннями динамічного повітроплавання, а також намагалися експериментувати з оболонками, що наповнюються воднем, знайомі з цим відкриттям, дійшли висновку, що причиною підйому хмар є їх електризація. З метою отримання газу, що володіє електричними властивостями, вони почали спалювати мокру солому і вовну. Цей матеріал вони використовували за аналогією з процесами, що відбуваються в електрографії, а воду додавали для отримання пари, схожого з складом хмар. Свої кулі (спочатку вони були прямокутних форм і тільки потім сферичні) вони називали аеростатичного машинами.

Одна з таких куль, діаметром 3,5 метра, була показана рідним і знайомим. Куля, піднявшись на висоту 300 метрів, протрималась в повітрі близько 10 хвилин. Після цього брати Монгольф’є побудували оболонку діаметром більше 10 метрів, вона була зроблена з полотна, у верхній частині зсередини обклеєна спеціальним папером (яку спеціально для цієї мети створив швейцарський хімік Амі Арганта) і посилена мотузяною стрічкою.

Демонстрація цієї кулі відбулася на базарній площі в місті Анноне 5 червня 1783. Був складений протокол, який відбив всі подробиці польоту. Куля піднялася на висоту до 500 метрів і протримався в повітрі близько 10 хвилин, пролетівши при цьому 2 кілометри.

Перший політ монгольф’єра 5 червня 1783 року. 19 вересня 1783 у Версалі (під Парижем) у присутності короля Людовика XVI у дворі його замку на годину дня повітряна куля злетіла у повітря, несучи в своєму кошику перших повітряних мандрівників, якими були вівця, курка і качка. Куля пролетіла 4 кілометри за 10 хвилин. Для її наповнення було потрібно 2 пуди (32 кг) соломи та 5 фунтів (2,3 кг) вовни.

21 листопада 1783 в Парижі вперше в повітря на монгольф’єрі піднялися Пілатр-де-Розьє і маркіз д’Арланд. Стартувавши близько 14:00 від замку ла Мюетт в Буллонскому лісі (парк на західній околиці Парижа), повітряна куля піднялась на висоту близько 3000 футів (1 км). Пролетівши близько п’яти миль (9 км) за 25 хвилин, перелетівши Сену, перші повітроплавці приземлилися на пагорбі Бют-о-Кай між вітряками неподалік за міським валом. Народ їх вітав як національних героїв. Брати Монгольф’є і все людство святкували перемогу.

Дослідження, які подарували світу політ на аеростаті

Перший політ на повітряній кулі

Предметом спостережень братів Монгольф’є були вітер, потоки повітряних мас, хмари і їх склад. Вони постійно перебували в пошуку відповіді на питання: Чому хмари протягом тривалого часу перебувають високо і як вони переміщуються на великі відстані?

Захопившись теорією повітроплавання, першовідкривачі спробували створити штучну хмару з паперу, наповнивши його парою. Швидке намокання паперового полотна призводило до провалів експериментів. Це спонукало до створення нових матеріалів оболонок, речовин для наповнення «хмари» і черговими розрахунками його форм і розмірів. У 1782 році після прочитання робіт хіміка Прістлі про види і склади повітря у братів народилася думка наповнити оболонку воднем.

Проведені досліди з різними за складом оболонками, наповненими воднем, не приводили до бажаного результату. Експерименти з димом закінчувалися незначним підйомом виробу до стелі і швидкому опускання на підлогу. Розмірковуючи, як ширяють хмари, французькі винахідники повітряної кулі Етьєнн і Жозеф Монгольф’є прийшли до думки, що ними рухає газ з електричними властивостями.

Довгі спроби створення максимально легкого, наелектризованого диму увінчалися успіхом. Його давало горіння соломи і вовни. Цей матеріал застосовується за аналогією з процесом, який відбувається в електрографії. До нього приєднались випаровування води, щоб пар максимально нагадував склад хмар.

Прізвища французьких винахідників повітряної кулі стали відомі на весь світ

Застосувавши на практиці унікальне паливо і найбільш підходящу для польоту сферичну форму, братам Монгольф’є належало найскладніше – запустити свій винахід в небо. Про численні досліди і експерименти дізналися жителі рідного міста і вже скоро про майбутнє відкриття було відомо всьому світу. В історії кулі налічуються сотні спроб зльоту прямокутних, круглих куль. Але доленосний момент настав в 1783 році навесні, коли повітряна куля, що становила в діаметрі 350 см, піднявся в небо на висоту трьохсот метрів і пробув в небесному океані до 10 хвилин.

Коли з’явився перший повітряна куля, люди з нетерпінням чекали завершень дослідів і уявлення аеростата, який подарує знайомство з небом з висоти пташиного польоту. Після чергових доробок і поліпшень кулі, щоб розвіяти міф про потойбічні сили, брати Монгольф’є прийшли до висновку демонстрації свого відкриття на очах у всіх.

Успішний політ на очах у всіх в 1783 році 5 червня скоїла повітряна куля 10 метрів в діаметрі, виконана з полотна, яка зсередини у верхній частині була обклеєна інноваційним матеріалом. Спеціальний папір для експериментаторів створив швейцарський хімік Амі Арганта. Для жорсткості повітряна куля була укріплена мотузяною стрічкою. Виріб піднесло вгору на 500 метрів і протримало 10 хвилин, пролетівши 2 кілометри. Сталося феєричне подія в місті Аннон на базарній площі. Своє відкриття винахідники Монгольф’є назвали аеростатичною машиною.

Перший політ на повітряній кулі

Знаменний момент, коли з’явилися повітряні кулі, розбурхав суспільство. Людям не терпілося побувати в небі. Ризик польоту людей був великий, тому першими повітроплавцями стали тварини. Перший політ з живими істотами на борту стався в Парижі в Версалі 19 вересня 1783, де крім сотні тисяч людей головним глядачем став король Людовик XVI.

На очах у всіх повітряна куля піднялась в повітря на борту з вівцею, куркою і качкою. Виріб об’ємом 1200 м3, вагою 400 кг знаходилась в польоті 10 хвилин. Для його руху знадобилося 2 пуди соломи і 5 фунтів вовни. Упевнившись в тому, що тварини нормально перенесли політ і перебування на висоті, було прийнято рішення відправити в подорож по безкрайніх небесним просторам людей.

Вперше в історії польотів на повітряних кулях випробувати на собі всі принади повітроплавання зважилися Пілатр-де-Розьє і маркіз д’Арланд. Політ відважних небесних мандрівників, подарований Монгольф’є, стався в 1783 році 21 листопада близько 14:00 в саду замку ла-Мюет (Передмістя Парижа). Аеростат вознісся вгору на 1000 метрів від землі і пролетів 9 км, радуючи глядачів 25 хвилин. Подолавши відстань через Сену, мандрівники приземлилися на пагорбі Бют-о-Кай. Пілатр-де-Розьє і маркіз д’Арланд стали національними героями, а прізвище Монгольф’є назавжди закарбувалася в історії.

Оставить отзыв

Заказать